1. Krótki lot, a pogoda przez cały rok

Jeszcze nie zdążysz dobrze rozsiąść się w samolocie, a już zaczyna się lądowanie. Lot samolotem z Polski na Cypr trwa jedynie 3,5 h, ale panujący tam klimat znacznie różni się od panującego w Polsce. Średnia roczna temperatura na Cyprze wynosi 24° C, a klimat jest jednym z najcieplejszych i najstabilniejszych klimatów w Europie. Zimy na Cyprze są ciepłe z niewielką ilością dni deszczowych, więc nie ma konieczności obaw, że urlop skończy się na siedzeniu w pokoju hotelowym czy zwiedzaniu z parasolem w ręku. Lato na Cyprze jest zazwyczaj bardzo gorące i suche. Na Cyprze przez cały rok panują sprzyjające warunki by spędzić tam urlop.

2. Pyszne jedzenie oraz tradycyjne wino wyrabiane od starożytności

Populacja Cypru składa się głównie z Greków oraz Turków. Jest więc oczywiste, że większość potraw cypryjskich będzie składać się z kuchni greckiej oraz tureckiej. Pierwszym daniem, od którego zaczyna się jedzenie na Cyprze jest mezedes, który składa się z różnych małych potrwa, których głównym składem są dania mięsne i rybne serwowane z warzywami. Nie można oczywiście zapomnieć również o różnorodnych dipach, pikantnych kiełbaskach Loukaniko oraz ich miejscowym serze często podawanym prosto z grilla o nazwie Halloumi. Desery cypryjskie w znacznej części oparte są na budyniowych plackach takich jak galaktoboureko. Mówiąc o wybitnie pysznej kuchni cypryjskiej nie można zapomnieć o słynnym słodkim winie wyrabianym już od czasów starożytnych, które nosi nazwę Commandaria.

3. Wyspa bogata w historię – podróż w czasie

Historia Cypru sięga ponad 10 tysięcy lat, a zachowane tam zabytki są świadkiem przemiany kulturowej panującej na wyspie w minionych latach. Zróżnicowanie kulturowe panujące na Cyprze dało wyspie bogate zaplecze historyczne. Chcąc poznać historię Cypru warto wybrać się do Muzeum Cypru w Nikozji. W muzeum zaobserwujesz artefakty pochodzące z epoki neolitu oraz bizantyjskiej. Na wyspie można znaleźć nawet ślady kultury weneckiej, takie jak mur wenecki w Nikozji.

4. Turkusowa woda i niesamowite plaże

Krystalicznie czysta i turkusowa wodna oraz zadbane plaże i słoneczna pogoda to idealny przepis na udane wakacje – a to właśnie oferuje nam Cypr. Warto wspomnieć, że Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu śródziemnym i słynie z wielu naprawdę niesamowitych plaż. Najbardziej znane plaże znajdują się w Ayia Napa, ale moim zdaniem najciekawszą plażą jest plaża ze „Skałą Afrodyty” w Pafos, gdzie legenda głosi, że jest to miejsce narodzenia się tej bogini.

5. Nocne życie na Cyprze

Ayia Napa na Cyprze to niczym Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Można nazwać ją stolicą życia nocnego. To właśnie tu od czerwca do sierpnia odbywają się najlepsze dyskoteki na wyspie, gdzie za nawet dwa euro można kupić drinki. Młodzi ludzie uwielbiają Cypr i także to nocne życie w Ayia Napa.