1. Valletta

Valletta to stolica Malty, która w 2018 roku została wybrana na Europejską Stolicę Kultury. I wcale nie powinno nas to dziwić, bo tu na niecałych 1 km2 powierzchni znajduje się około 320 zabytków. Valletta zwana jest także „Muzeum pod gołym niebem”. Za sprawą tych licznych zabytków Valletta została wpisana na listę UNESCO.

2. Blue Grotto – jaskinie w klifach

Przepiękne jaskinie wyrzeźbione przez morskie fale, w ogromnych klifach najlepiej oglądać od strony morza. Bez problemu, można podziwiać je ze statku turystycznego. Klify znajdują się w południowo-zachodniej części wyspy. System jaskiń skalda się z aż sześciu sal. Największą i najbardziej imponująca jest jednak Błękitna Grota. Docierające do groty promienie słoneczne sprawiają, że woda krystalicznie czysta woda mieni się na różne odcienie błękitu.

3. Popey Village

Jedna z najsłynniejszych atrakcji turystyczny na wyspie skierowana dla rodzin z dziećmi. Kolorowa wioska, która powstała specjalnie na potrzemy słynnego amerykańskiego filmu animowanego „Popeye” w 1972 roku. Do dziś jednak w miasteczku możemy spotkać postacie animowane z tego filmu, a w chatkach znajduje się muzeum Popeya, miasteczko świętego Mikołaja, restauracje oraz sklepiki z pamiątkami. W wiosce znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz basen ze zjeżdżalniami. Warto wybrać się na kilkuminutowy jest by obejrzeć wioskę z perspektywy zatoki, ponieważ tak wygląda najpiękniej.

4. Klify Dingli

Matka natura obdarzyła Maltę licznymi cudami natury. Jednym z nich są klify Dingli, które są najwyższym punktem archipelagu Maltańskiego. Spacer wzdłuż klifów jest czymś cudownym. Błękitna woda Morza śródziemnego rozbijając się o skały tworzy niesamowity szum.

5. Marsaxlokk - wioska z kolorowymi łódkami.

Rybacka wioska Marsaxlokk słynie przede wszystkim z kolorowych łódek zwanymi luzzu, które pięknie komponują się z błękitem morza oraz nadbrzeżnymi budynkami w kolorze piaskowca. Marsaxlokk powinno być także kojarzone z nadbrzeżnego targu rybnego, na którym można kupić świeżo złowione ryby. Lokalne restauracje serwują najlepsze dania Maltańskie oraz ryby, krewetki, małże, ośmiornice czy kraby.

6. Mnajdra i Hagar Qim – starożytne świątynie

Osoby, które kochają zwiedzać starożytne świątynie, na Malcie poczują się jak w raju. Pewnie nie wielu z Was wie, że jedne z najstarszych miejsc kultu religijnego na świecie znajduje się właśnie na Malcie. Na południowym wybrzeżu wyspy w obu kompleksach archeologicznych - Mnajdra i Hagar Qim – udostępnione są do zwiedzania ruiny, dobrze zachowane korytarze, komnaty czy kamienne świątynie.

7. Gozo i Comino

Gozo i Comino to dwie wyspy należące do Archipelagu Maltańskiego. Jeśli szukacie prawdziwej ciszy i spokoju, błękitnej wody i białego piasku koniecznie wybierz się na Comino. Jest to również idealny punkt do nurkowania. Dla osób, które po za błogim plażowaniem chcą co nieco pozwiedzać, polecam odwiedzenie wyspy Gozo. Z Malty na Gozo płynie się jedynie około 20 minut promem. Na wyspie warto zobaczyć stare miasto Viktorii oraz koniecznie miasto Gharb z królującą nad całą wyspą bazyliką Ta’Pinu.

Wszystko wskazuje na to, że Malta jest idealna dla każdego. Atrakcje znajdą tu rodziny z dziećmi, historycy, smakosze owoców morza, osoby kochające naturę, plażowicze czy nurkowie. Do wybrania się na Maltę zachęcą Państwa na pewno również wyjątkowo niskie ceny. Sprawdź naszą ofertę.