Zwiedzanie Rzymu to wyjątkowy spacer po historycznym centrum miasta pośród wielu świetnie zachowanych starożytnych budowli. Ich rozmiar oraz stan w jakim się zachowały jest naprawdę imponujący. Będąc w Rzymie nie można pominąć wizyty w Watykanie, która dla osób wierzących z całego świata jest miejsce pielgrzymowania. Jeśli chcesz przeczytać o Watykanie najciekawsze informacje znajdziesz je tutaj - LINK.

Koloseum, a właściwie amfiteatr Flawiuszów, który został zbudowany już prawie 2 tysiące lat temu jest najbardziej rozpoznawalnym znakiem Rzymu. Ten ogromny amfiteatr mógł pomieścić do 50 tysięcy widzów, a to niewiele mniej niż Stadion Narodowy w Warszawie. W 2007 roku Koloseum zostało ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Nieopodal Koloseum znajduje się Forum Romanum, które jest najstarszym placem miejskim w Rzymie. To właśnie tam odbywały się najważniejsze uroczystości publiczne, a plac był również główne miejsce spotkań politycznych, religijnych oraz towarzyskich. Dziś możemy oglądać już tylko nieznaczne części budynków z okresu świetności tego miejsca.

Dalej spacerując śladami starożytnych Rzymian dotrzemy do Panteonu. Tłumacząc tę nazwę z greckiego jest to miejsce poświęcone wszystkim bogom. Jest to najlepiej zachowana budowla z czasów starożytnych. Każda z szesnastu kolumny wspierająca portyk Panteonu ma 12 metrów wysokości. Ciekawostką jest, iż każda z nich w całości była transportowane z Egiptu. Panteon przez 1300 lat był przykryty największą betonową kopułą na świecie do czasu budowy katedry we Florencji.

Powoli opuszczając antyczne części miasta warto skierować się do części barokowej by odwiedzić Plac Hiszpański z słynną fontanną w kształcie łodzi oraz Schody Hiszpańskie, które są drugie w Europie pod względem długości i szerokości. Na schodach w czasie wiosny odbywają się pokazy mody oraz festiwale kwiatów, a w czasie Świąt Bożego narodzenia jest wystawiana tam szopka bożonarodzeniowa.

Miejscem, którego nie można pominąć zwiedzając Rzym jest barokowa Fontanna di Trevi. Fasada fontanny przypomina budynek, a na jej środkowej części wyrzeźbiona jest hybryda ryby i konia, co symbolizuje dwa oblicza morza, które czasem jest spokojne, a czasem zrywa się na nim sztorm. Legenda głosi, że jeżeli wrzucimy pieniążek do fontanny to na pewno jeszcze wrócimy do Rzymu.

A Ty marzysz by odbyć spacer śladami starożytnych Rzymian? A może chcesz poznać więcej legend o słynnych fontannach rzymskich lub usłyszeć dlaczego mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Sprawdź nasze wycieczki objazdowe po Włoszech oraz te typowo te, poświęcone Rzymowi i Watykanowi!