Watykan choć jest najmniejszym powierzchniowo Państwem świata, ma tak wiele do zaoferowania turystom. Pomimo małego rozmiaru tego miasta-państwa, aby spokojnie zwiedzić watykańskie atrakcje potrzeba minimum jednego dnia. Watykan jest szczególnie ważnym miejscem dla katolików, ponieważ jest siedzibą najważniejszych władz kościoła.

Muzeum Watykańskie to muzeum gdzie znajdują się jedne z największych zbiorów sztuki na świecie z eksponatami od antyku po wiek dwudziesty. Eksponaty muzealne powstały ze zbiorów dzieł sztuki gromadzonych przez poszczególnych papieży.

Odwiedzając Kaplicę Sykstyńską obejrzymy słynne freski Michała Anioła. Moim ulubionym jest Sąd Ostateczny, który znajduje się na wprost od wejścia. Można by było przyglądać się mu godzinami, a i tak za każdym razem ujrzymy jakieś elementy, którego wcześniej nie dostrzegliśmy. Wszystko to jest oczywiście związane z jego ogromną wielkością i złożonością.

Bazylika św. Piotra jest drugim co do wielkości na świecie kościołem. Jego powierzchnia wynosi 23 tysiące metrów kwadratowych. Można zwiedzać i podziwiać go godzinami. Dla Polaków jednym z najważniejszych miejsc podczas zwiedzania Bazyliki Św. Piotra, a może nawet całego Watykanu jest wizyta przy grobie św. Jana Pawła II.

Dla wszystkich miłośniłów natury punktem obowiązkowym będa Ogrody Watykańskie, które są najbardziej urokliwym i niepowtarzalnym miejscem w samym sercu Watykanu. Mnogość roślin przywiezionych z różnych kontynentów jest obłędna. W ogrodach poza roślinnością znajdują się liczne kapliczki, groty oraz na przykład podobizna Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Pobyt w Watykanie warto zaplanować na dwa dni. Podczas dnia powszedniego warto wybrać się na zwiedzanie choćby powyżej opisanych miejsc. Drugi dzień zwiedzania warto zarezerwować sobie na niedzielę. Będzie można wtedy uczestniczyć w niedzielnym nabożeństwie Anioł Pański z udziałem Papieża